Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik

Bir şirketi veya bireyi yansıtan işaretlerin toplamıdır. Bir firmanın, kurum içi ve kurum dışındaki duruşunu temsil eden renk, doku, ses ve koku gibi geniş bir yelpazeyi temsil eder. 

Kurumsal kimlik sayesinde firmalar arasında oluşabilecek kimlik karmaşasının önüne geçilir. Etkili ve akılda kalıcı şekilde tasarlanmış olan kurumsal kimlik çalışmaları kullanıcılar tarafından özümseneceği için müşteri nezdinde prestij artırarak akılda kalınmasını sağlar. 

Doğru kurgulanmış kurumsal kimlik çalışması hedef kitlenin gözünde saygınlık kazandırır. Bu sayede diğer firmalarla olan pazardaki konumunuz itibar kazanması kaçınılmazdır.

 

Marka Kimliği

Firma içinde yer alan kurumsal kimlik çalışmalarının bir parçası olan marka kimliğinin en önemli unsurunu adı oluşturmaktadır. Markayı tanıtmak için kendi ürün ve hizmetlerinizi rakiplerinizinkinden ayırmanıza yardımcı olacak diğer bir unsurda logo tasarımıdır. 

Her renk tonunun kendine has bir dili, bir çağrışımı vardır ve farklı duyguları harekete geçirir. Renk kombinasyonundaki uyum mesajınızı hedef kitleye göndererek markanızı akılda kalıcı hale getirir.

Şirketinizin imajını yükseltmeye yardımcı olacak profesyonel tasarımlarla tarzınızı yansıtabilirsiniz.

 

Kurumsal kimlik hizmeti neleri kapsar?

Kurumsal kimlik birçok öğeye sahiptir. Kurumsal kimliği oluşturan öğelere örnek vermek gerekirse; firmanın ürettiği ürünler ve bunların ambalajları, firmalar tarafından düzenlenen sergiler, fuayeler, fuarlar, firmaların kurum içinde ve dışında kullandıkları antetli kağıtlar, zarflar, dosyalar, bina, ofis ya da şantiye alanları gibi firmaların içinde yer aldıkları çevre, firmalara ait tabelalar ve diğer çeşitli yönlendirme araçları, firmalar tarafından çıkarılan kurumsal yayınlar ve raporlar, firmalara ait kataloglar, reklamlar veya broşürler, firma çalışanlarına ait kartvizitler, bunların yanı sıra firma adına kesilmiş faturalar ve irsaliyelerle tahsilat mektupları, firmanın bayrakları, defter, takvim ya da ajanda gibi promosyon ürünleri firmanın kurumsal kimliğini oluşturan öğeler olarak sıralayabiliriz.

Tasarım Süreci

Kurumsal kimlik oluşturma sürecinde brief ile başlıyor ve markanın vermek istediği mesajı net olarak belirleyip ona uygun bir yol haritası çiziyoruz. Markanın iletmek istediklerini nasıl söyleyeceği konusunda fikirler geliştirerek mesajın hedef kitleye en hızlı şekilde nasıl geçeceğini şekillendiriyoruz. Markanın duruşu, ses tonu, özellikleri, seçilen grafikler ve renkler gibi kurumsal kimliği belirleyen öğeleri tespit ederek araştırma sürecine giriyoruz. İlgili stratejileri belirledikten sonra müşterimize sunum yaparak üretim aşamasına geçiyoruz.

Üretim aşamasında öncelikle logo, kartvizit, antetli kağıt, zarf, dosya gibi ana kurumsal kimlik parçalarından oluşan genel kimlik için çerçeveyi belirliyoruz. Bu şekilde ilk setimizi oluşturduktan sonra müşterimize sunuyoruz. Müşterimizden gelen istekler doğrultusunda düzenlemeler yapıyoruz.

Size özel hazırladığımız kurumsal kimlik çalışmalarını tüm dosya formatları ile tarafınıza teslim ediyor, eğer isteğiniz olursa bu tasarımları baskı aşaması ile ilgili süreci konusunda da destekte bulunuyoruz.