sosyal medya yöneticisi

10 Adımda Etkili Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetiminde nelere dikkat etmeli?
Başarılı sosyal medya yönetiminin sırları nelerdir?

 

Kişisel veya firmamız için oluşturduğumuz markalara ait sosyal medyada hesaplarını güçlü haline getirmek istiyoruz. Daha çok beğeni, daha çok takipçi… Peki sosyal medyanın asıl amacı iletişim kurmak değil miydi? Hatta kolayca iletişime geçilebilsin diye web sitelerimizde dahi sosyal medya linklerini ana sayfaya veya iletişim sayfaları kısmına eklemiyor muyuz?

 

Tarihten günümüze iletişim için kullanılmış birçok yöntem vardır. Mağaralara çizilen şekillerden sanal gerçekliğe kadar uzanan bir iletişim serüveninden bahsediyoruz. Kimi zaman zorluk yaşasak da karşı tarafa duygularımızı bir şekilde aktarmaya çalışıyoruz.

 

Sosyal medya yönetimi yaparak bu iletişimi nasıl sağlayabiliriz. Birlikte inceleyelim…

 

  1. Planlamanızı yaparak başlayın

Sosyal medyada başarılı olmak istiyorsanız planlamanızı yaparken tüm dijital platformlar bütün olarak değerlendirilmeli.

Hedef kitlenizi sosyal ağlara göre (Facebook, Twitter, Linkedin…) ayrıştırmayı unutmayın.

Asla tek platforma bağlı kalmayın. Aktif kullanıcı sayısı yüksek olan Facebook yerini Instagram’a bırakmış olabilir ancak ileride başka bir sosyal ağda vakit geçirir halde kendimizi bulabiliriz. Bu nedenle birçok platformda yer alıp o sınıfa yönelik stratejiler oluşturmanız uzun vadede daha değerli olacaktır.

Günümüzde aktif kullanıcılara bakacak olursak; Facebook’ta 25 yaş üzeri erkek ve evliler çoğunlukta iken, Instagram’daki kullanıcıların ağırlıklı olarak kadın ve 18’li yaşlara kadar inen genç kesimi görmek mümkün.

Planlamayı yaparken ilgili platformlarda kullanıcıların markalardan beklentilerine yönelik hazırlıklar yapılmalıdır. Öneri: Nasıl yaparım videosunu Facebook yerine Youtube’a eklemek, ev aksesuarlarına ait ürün fotoğraflarını Twitter yerine Pinterest’te paylaşılması daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

 

  1. Profil ve sayfa oluşturmak

Bireysel marka oluşturmak istiyorsanız tanınmış kişi olarak ad soyad şeklinde hesap oluştururken marka/firma için açacağınız hesaplar kişisel hesabınızın dışında olmalıdır. Profil oluşturmak yerine sayfa veya işletme hesabı oluşturmanız gerekir.

Bu sayede kişisel fotoğraflarınızı şirket profillerinizde, markanızla alakalı bir paylaşım yaptığınızda da akraba ve yakın çevrenizin bulunduğu hesabınızda paylaşmamış olursunuz.

Ayrıca markanıza ait sosyal medya veya web sitenizin olması sadece yerel hizmet veren bir işletme olmaktan öte uluslararası boyutta müşteri edinebilmek olasılığı taşıdığını asla unutmayın. Sonuçta kültürümüzde de dışardan gelen bir misafir için nasıl titiz davranır ve nezaket gösterirsek markamıza ait profil hesabını da o titizlikte oluşturmalıyız.

 

  1. Kaliteli içerik üretimi

İstediğiniz bir mesajı karşı tarafa iletmek için bir kelime, bir fotoğraf veya bir video ile anlatmanız gerekseydi bunu nasıl yapardınız?

Bu sorunun yanıtına odaklanın ve bunu yaparken de o sosyal ağın kullanıcılarına uygun olması içinde tasarlamayı unutmayın.

Çoğumuz sosyal medyayı telefonda kullanıyor. İçerikleri ne kadar hızlı tükettiğimizi düşünün. Öyle bir içerik hazırlamanız gerekiyor ki görseli ve başlığı ile tüketicileri etkilemeli.

Tabi içerik metinlerindeki imla kuralları, görsellerin kalitesi, videoların yatay veya dikeye uyumu gibi teknik unsurlar kaliteli içerik için en önemli unsurların başında geliyor.

İçeriklerinizin bilgilendirici, paylaşılabilir, yoruma açık, hedef kitleye uygun olmasına özen gösterin.

 

  1. Görselliğe önem verin

Paylaşımlarınızda kullandığınız görsel ilk bakıldığında dikkat çekmelidir. Üzerine eklediğiniz ufak metin ile dikkati çeker ve mesajı kolayca karşıya iletmiş olursunuz.

Bunu yaparken de merak uyandırabilir, zıtlık yaratabilir, farkındalık oluşturabilirsiniz. Ama insanların hazırlamış olduğunuz görselde ilk odaklanacağı noktayı iyi gözlemlemeniz gerekiyor. Yoksa istemiş olduğunuz etkileşimi alamaya bilirsiniz.

 

 

 

  1. Özel günler ve manevi anlar

Özel günleri asla atlamayın. Farklı tepkiler göstersek de biz insanlar duygusal canlılarız. Özel günlerde hatırlanmak ve yanımızda olduklarını bilmek isteriz.

CRM alt yapısı kullanıyor ve kişiye özel içerikler oluşturuyorsanız markanızla olan bağı daha da arttırmak mümkün.

 

 

  1. Aktif ve duyarlı olun

Tüketicilerin en çok şikayet ettiği hususların başında iletişime geçtiklerinde uzun süreli dinletilen müzikler ve otomatik mesajlar.

Siz sosyal ağda müşterilerinize ulaşmak isterken aynı zamanda müşterilerinde size ulaşmasına olanak veriyorsunuz. Bu durumda onlarda size şikayet ve isteklerini kolayca iletebilmeli. Tüketicilere verilecek cevapları özenle seçmeli ve ihtiyaca yönelik yanıtlamalısınız.

Duyarlı davrandığınız taktirde müşterilerinizle olan bağlarınız artacaktır.

 

 

 

  1. Topluluk yaratmaya çalışın

İnsanlar yaratıldığı günden itibaren bir toplumun parçası olduğunu düşünecek olursak, bu durum bizim doğamızda var. Bir ekibin parçası olma (sosyalleşme) dürtüsüne bu kadar açık bir varlıksak, güçlü ekipler, funlar, gruplar oluşturup tüketicileri dahil etmeniz kolay olacaktır.

Hizmet verdiğiniz alanda veya farkındalık yaracak sosyal bir projede tüketicilerinizle bir araya gelebilirsiniz.

 

 

  1. Viral etkiler sağlayın

Oluşturduğunuz bir içeriğin yayılmasını sağlamak istiyorsanız insanların duygularına dokunmanız gerekiyor. Bunu başarabildiğiniz taktirde tüketiciler buna tepkisiz kalmayacaktır.

 

 

  1. Kriz yönetimi

Olası kriz tatbikatları yaparmışçasına planlama yapın. Kriz sürecinin tüm aşamalarında samimi ve iletişim halinde kalmanız gerekiyor. Anlık olarak durumu değerlendirerek esnek davranışlarla krizi atlatmaya ve sorunu çözüme ulaştırmaya çalışmalısınız.

 

 

  1. Raporlamayı unutmayın

Sosyal medyadaki etkileşimlerin, paylaşım sonrası dönüşümlerin, sosyal ağlardaki dağılımlarının tamamını bütün olarak değerlendirmeniz gerekiyor. Bunu başarabilirseniz tüketicilerin davranışlarını çok daha rahat anlayabilirsiniz.

Yapılan paylaşımlara verilen tepkileri analiz ettiğiniz taktirde ilerde yapılacak olası tüketici davranışlarını da çok kolay kestirebilirsiniz. Bu da size müşterilerinizi tanımanızda kolaylık sağlayacaktır.

 

Bonus: Ücretsiz sosyal medya plan çizelgesini indir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir